Komu hrozí pokuta za chůzi?

Myslíte si, že je nemožné dostat pokutu za chůzi? Zní to docela „na hlavu“, ale v New Yorku o tom docela vážně uvažují.  Pravda – ne pro všechny chodce, ale jen pro chodce kuřáky, kteří znepříjemňují a kazí životní prostor a zdraví všem ostatním kolem, kdo nekouří.

Pokud totiž někdo pokuřuje a prochází se, všichni, kdo jdou za ním, musí cigaretový dým dýchat nedobrovolně také. Což je přesně to, co se už řadu let nelíbí také hlavním newyorským představitelům. Nejvíce to momentálně asi štve starostu Billa de Blasia, který jde v protikuřáckých omezeních snad ještě dále než jeho předchůdci. Na základě rozhodnutí starosty si tak kuřáci dnes nekoupí cigarety už ani v tzv. drug storech (=sortimentem něco mezi drogérií, lékárnou a smíšeným zbožím), což dříve šlo. Navíc se jim kuřivo ještě zase zdražilo. A ke všemu ve vedení města momentálně docela seriózně uvažují o nové vyhlášce, která by pokutovala Newyorčany s hořící cigaretou minimálně 50 dolary.

Chodci a kuřáci

Tisícikoruna v tahu za pár tahů…

Možná sami příliš nevěříte, že se to může stát. Reálné, že se budou pokutovat chodci-kuřáci, to ovšem je. Padesát dolarů, respektive cca dnešních 1100 korun, přitom zase není až tak malá suma, aby ji chtěl člověk platit denně. Navíc už dnes, si ti, kdo si chtějí zakouřit, musí dávat pozor, aby je nechytli ve veřejných parcích, barech, restauracích nebo obchodech a jiném veřejném prostranství. Protože například v parcích se už padesátidolarové pokuty kuřákům rozdávají, jak uvádí mimo jiné například list New York Daily News.

Ve vybraných newyorských činžovních domech na lepších adresách pak tamní společenství vlastníků ještě ke všemu zvažují, že zakážou kouřit i v soukromí a to přímo v bytech vlastníků domu.  Zda se tento zákaz prosadí či nikoli, není až tak důležité, protože se výsledek může lišit dům od domu podle toho, jak si to místní společenství vlastníků odhlasují. Kouřící chodci ale příliš růžové vyhlídky v americké metropoli nemají. Šance, že v blízké budoucnosti dostanou pokutu, když si cestou do práce zapálí první ranní cigaretku, je totiž překvapivě docela reálná.

Vítězství nad smrdícím chodcem…

A jak pochodující kuřáky vnímám já? Abych pravdu řekla, ať už to je u nás reálné či nikoliv, já bych pokutování vykračujících si kuřáků docela uvítala. Jelikož při delší chůzi za konzumentem doutnající slasti poměrně trpím, dusím se a dělám všechno proto, abych takového kouřícího náruživce, co nejdříve předešla. A to je asi nejúčinnější recept, který ostatně doporučuji i ostatním včetně obyvatel New Yorku. Díky ráznému kroku tomu se nejen zbavíte nepříjemného čadícího chodce před sebou, ale navíc vás to i pořádně rozhýbá. A to – jak je známo a jak o tom podrobně píšu v eBooku zdarma „Sedm zázračných účinků chůze a tři navíc –  je vám jen ku prospěchu, protože ostřejší dynamická chůze je pro zdraví přesně to, co vašeho tělu i duchu svědčí nejvíce.

A co si tedy o chodících kuřácích myslíte vy? Vadí vám, když jdete po ulici dlouho za někým, kdo kouří? Co v takové chvíli děláte vy? A uvítali byste pokutování za kouření při chůzi i u nás? Napište to do komentářů tady nebo do FB skupiny zde.